ورود عضویت
اعتراض نوری همدانی به برگزاری غیررسمی روز کوروش در پاسارگاد
 
حسین نوری همدانی، از مراجع تقلید شیعه در قم، با انتقاد از حضور هزاران تن در کنار آرامگاه کوروش در پاسارگاد گفته است که چطور این افراد می‌توانند شعارهایی را که برای رهبر جمهوری اسلامی سر داده می‌شود، سر دهند و «باز ما زنده، نشسته‌ایم و تماشاگر هستیم».
به گزارش خبرگزاری فارس، این مرجع تقلید روز یکشنبه نهم آبان، تأکید کرد: «شاه می‌گفت کوروش آسوده بخواب، ما بیداریم، اکنون عده‌ای دور مزار کوروش جمع شدند و طواف کردند و در این تجمع دستمال درآوردند و گریه کردند».
به گفته آقای نوری همدانی، آیت‌الله خمینی رهبر سابق جمهوری اسلامی، افرادی که «به یاد کوروش بودند» را «ضد انقلاب» خوانده است.
در ایران هفتم آبان‌ماه، به طور غیررسمی روز کوروش نام‌گذاری شده است. در سال‌های اخیر، گروه‌هایی از مردم ایران، در چنین روزی در پاسارگاد جمع می‌شوند.
از جمله خبرگزاری ایسنا خبر داده بود که با دستور سازمان میراث فرهنگی اصفهان تورهای به مقصد پاسارگاد از اول تا دهم آبان لغو شده است.
فریدون اللهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان نیز گفته بود: «تبلیغاتی رسمی و غیررسمی برای برگزاری برخی مراسم‌ها در یک دوره زمانی انجام شد بنابراین تصمیم بر این شد که تورهای مستقیم پاسارگاد در این بازه زمانی مجوز قانونی ندارند».
 در این زمینه شاهین سپنتا، فعال فرهنگی در اصفهان، در گفت‌وگو با رادیو فردا اعلام کرده که بر اساس تخمین‌های غیررسمی حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر دراین مراسم شرکت کرده‌اند.
در همین حال فرزند محمدرضا عالی‌پیام، شاعر طنزپرداز با تخلص «هالو»، اعلام کرده که پدرش در این مراسم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و به دلیل ضرب و جرح در حین بازداشت به بیمارستان «سعادت‌شهر» منتقل شده و تحت بازداشت است.
این مطلب در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۹۵ نوشته شده است.

برای بیان دیدگاه خود باید در سایت عضو شوید. عضویت ساده و سریع می باشد، از لینک بالای صفحه استفاده کنید.

تماس با ما شهروند خبرنگار سخن ما
ما در صفحات اجتماعی

کاربر گرامی:

نکات زیر را هنگام ثبت نام مد نظر قرار دهید:

نام حقیقی
ایمیل
نام کاربری
کلمه عبور
تکرار کلمه عبور
سوال امنیتی ﻟﻂﻔﺎ ﻛﻠﻤﻪ ﻻﺗﻴﻦ ﺭا ﺩﺭ " ﭘﺎﺳﺦ " ﺗﺎﻳﭗ ﻛﻨﻴﺪ. Wefh
پاسخ سوال امنیتی
خروج

در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده اید به این صفحه مراجعه نمایید.

خروج