ورود عضویت
دهم اکتبر روز جهانی، مبارزه علیه اعدام

اعدام، اين عمل غير انسانی و متوحشانه  در انتقام گیری ، نابود کردن و ترساندن مخالفین حکومت ها  و به ظاهر تنبیه مجرم برای جلوگیری از تکرار بطور گسترده ای در جهان توجیه و مورد اجرا قرار گرفته است.

آنانی که در توجیه اعدام, جرم و مجازات را مطرح میکنند,  در مقابل باید توجه داشته باشند که جامعه هم در این جنایت مرتکب شده بی نقش نبوده و باید مسئولیت جامعه را نیز در نظر داشت.

آیا آنها که به اعدام باور دارند توان اعدام شریک "جرم"، که در اینجا جامعه است، را هم دارند؟ فراهم نکردن محیط مناسب زندگی، آموزش و پرورش موثر، بی کاری و فرهنگ بی مسئولیتی در جامعه، خطایی است "جمعی" که میتوان به عنوان یکی از علل زمینه ساز "جرم" در جامعه مطرح کرد.

دبیرکل سازمان ملل نیز در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ طی گزارشی آخرین تحولات مربوط به توقف و لغو اعدام در کشورهای مختلف،بيان كرد كه مجرم، به اعتبار انسان بودن، دارای حق حیات و بسیاری حقوق دیگر است و قانونگذار و سیستم قانونگذاری، حق سلب این حقوق را از فرد به صرف مجرم بودن و ارتکاب جرم ندارد. مبارزه و فعاليت  مدافعین و فعالان حقوق بشر در مخالفت با  این حرکت ضد انسانی، نشان داده اعدام نه تنها موجب جلوگیری از جرم نشده، بلکه منجر به  تداوم و تشدید خشونت در جامعه های مختلف شده است.

سیاست غیر انسانی و خشن جمهوری اسلامی در استفاده از اعدام در ملاء عام برای تشدید جو رعب و وحشت و تحمیل اقتدار خود بر مردم است. عادی كردن تماشای صحنه جان دادن متهمان عملی است که خود موجب ترویج "بی رحمی" و زمینه ساز هزاران مشکل عاطفی و روانی برای شهروندان میشود. به مناسبت فرارسیدن دهم اکتبر، روز جهانی مبارزه علیه اعدام، صدای موج سبز خواستار لغو اعدام و قوانین قصاص، در ایران برای همیشه است، زیرا که با اعدام عدالت جاری نمی شود. این انتقام است که خود را در لباس عدالت حاضر کرده و شرایط ظلم و جرم دیگری را فراهم میکند.

جنایتکارانی همچون خامنه ای, مصباح یزدی, جنتی, مرتضوی و ... که زنده بودنشان مایه ذلت ملتی است، آنها هم نباید اعدام شوند. آنها باید در دادگاه صالح مردمی, به نمایندگی مردم و بر اساس قوانین تصویب شده مردم و به تائید هیئت منصفه محاکمه و انها هستند که تعیین کننده مجازاتی و چگونگی اجرا انند. تمام مجرمین کیفری محکوم به اعدام باید حق برخورداری از وکلای مستقل و محاکمه مجدد در دادگاه های عادلانه را دارا شوند و مجازاتی  متناسب با جرم مرتکب شده برای آنها در نظر گرفته شود

صدای موج سبز خواستار لغو مجازات اعدام تحت هر اتهامی در ايران است. صدای موج سبز خواستار نظام قضایی و سیاسی انسان محور و بر اساس عدالت اجتماعی و حق بهربرداری مساوی از امکانات سیاسی, اقتصادی و اجتماعی در کشور است.

به امید روزی که دیگر در هیچ گوشه ای از جهان و بویژه در کشور عزیزمان ایران شاهد هیچ اعدامی نباشیم.

صدای موج سبز

این مطلب در تاریخ ۲۰ مهر ۱۳۹۵ نوشته شده است.

برای بیان دیدگاه خود باید در سایت عضو شوید. عضویت ساده و سریع می باشد، از لینک بالای صفحه استفاده کنید.

تماس با ما شهروند خبرنگار سخن ما
ما در صفحات اجتماعی

کاربر گرامی:

نکات زیر را هنگام ثبت نام مد نظر قرار دهید:

نام حقیقی
ایمیل
نام کاربری
کلمه عبور
تکرار کلمه عبور
سوال امنیتی ﻟﻂﻔﺎ ﻛﻠﻤﻪ ﻻﺗﻴﻦ ﺭا ﺩﺭ " ﭘﺎﺳﺦ " ﺗﺎﻳﭗ ﻛﻨﻴﺪ. ZX12s
پاسخ سوال امنیتی
خروج

در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده اید به این صفحه مراجعه نمایید.

خروج