ورود عضویت
چگونه ایران به رتبه هفتم در آمار سازمان درهای باز نزول کرد

با پایان سال ۲۰۱۴ سازمان درهای باز اماری را ارائه داد که خبر رسان تشدید وضعیت وخیم مسیحیان داخل کشورایران می‌باشد. طبق این امار ایران در رتبه هفتم از ۵۰ کشوری که در ان مسیحیان مورد آزار ،جفا، تبعیض و پیگرد قرار می گیرند می باشد که این امار با توجه به وضعیت وشرایط مسیحیان داخل کشوراماری منطقی به نظر می رسد.

با نگاهی به اخبار و رویداد های داخل کشور در می یابیم که حتی بر سر کار آمدن دولت اقای روحانی با شعار های مردم پسند تغییری در بهبود اوضاع اقلیت های مذهبی نداشته و شرایط به مراتب دشوارترو دردناکتر از زمان دولتهای گذشته می باشد.اگر چه ژست‌های اخیر‌ آقای روحانی در ایّام کریسمس ظاهر اقلیت نوازی به ایشان بخشید، آنچنان که شنیدیم ایشان بازدیدی داشتند از خانهٔ سالمندان مسیحی‌ به مناسبت ایّام کریسمس، اما از طرفی دیگر شاهد این هستیم که ماموران امنیتی حکومت تلاش میکنند تا از جشن های کریسمس و سال نو میلادی توسط نو کیشان مسیحی جلوگیری کنند.

ماه دسامبر گذشته اگر چه برای مسیحیان دنیا یاد آور یک رویداد بزرگ است اما در ایران این ایّام رنگ و روی دیگری دارد. فشار ، تهدید‌ها و بازداشت‌ها از سوی مقامات و مسوولان امنیتی شدت بیشتری به خود می‌گیرد. یکی‌ از این بازداشتها به دستگیری کشیش ویکتور بت تمرز که در روز ۵ دی‌ ۱۳۹۳ برا بر با ۲۶ دسامبر ۲۰۱۴ رخ داد مربوط میشود. در روزی که کشیش ویکتور مراسم کریسمس و نیایش را در منزل خود به همراه خانواده و سایر ایمان داران برگزار میکرد ماموران امنیتی به منزل ایشان هجوم اوردند و تعداد ۱۵ تن از مهمانان را مورد تفتیش و بازداشت قرار داده و کشیش ویکتور را به زندان اوین منتقل کردند. لازم به ذکر است کشیش ویکتور کشیش آشوری زبان است که بیشتر از ۳۰ سال در کلیسا‌های پنطیکاستی منشأٔ خدمت به سایر برادران و خواهران مسیحی‌ از جمله فارسی زبانان بوده است. زمانی‌ که ماموران امنیتی سرویس فارسی زبان کلیسای شهر آرا را که کشیش ویکتور در آن خدمت میکرد با تهدید و فشار تعطیل کردند ایشان را نیز به دلیل این که حاضر نشد دست از موعظه و تعلیم به زبان فارسی بردارد به اجبار خانه نشین کردند. موضوع دیگر افزوده شدن بر مدت محکومیت زندانیان نوکیشان مسیحی‌ در زندان‌های ایران می باشد. در این رایطه می توان به خبر افزایش محکومیت کشیش فرشید فتحی و ابراهیم فیروز ابادی اشاره کرد. هنوز هم کلیساهای فارسی زبان متعددی که با اعمال فشار قوه قهریه توسط نیروهای امنیتی و انتظامی‌ حکومت تعطیل شده اند هم چنان به روی مسیحیان بسته هستند و صدها مورد دیگر از این دسته ازار و شکنجه هایی که در گوشه کنار کشوربه چشم می خورد.

 سازمان درهای باز که  گزارش جدید خود از وضعیت ۵۰ کشور جهان را  از اول نوامبر ۲۰۱۳ تا ۳۱ اکتبر ۲۰۱۴ دسته بندی و مستند کرده است و نهایتا نتیجه آن را سه شنبه ۱۶ دی‌ ۱۳۹۳ منتشر کرد .اما جای تاسف انجا ست که در گزارش پیشین این سازمان ایران در مقام نهم قرار داشت و طی‌ این مدت به پله هفتم در تبعیض ارتقا یافته است.

متاسفانه امار منتشر شده توسط سازمان درهای باز حاکی‌ از این است که وضعیت حقوق بشر به ویژه وضعیت اقلیت‌های مذهبی‌ در کشورمان در حال وخیم تر شدن است. در شرایطی که توجه عمومی به مساله بحران هسته ای‌ معطوف شده، حکومت جمهوری اسلامی با آزادی عمل بیشتری نسبت به سرکوب دگر اندیشان و فعالان مدنی اقدام می‌کند.

 

فرستنده: سحر ( اکرم محمدی)

علی رضا نیک بخش

 

 

 

این مطلب در تاریخ ۴ بهمن ۱۳۹۳ نوشته شده است.

برای بیان دیدگاه خود باید در سایت عضو شوید. عضویت ساده و سریع می باشد، از لینک بالای صفحه استفاده کنید.

تماس با ما شهروند خبرنگار سخن ما
ما در صفحات اجتماعی

کاربر گرامی:

نکات زیر را هنگام ثبت نام مد نظر قرار دهید:

نام حقیقی
ایمیل
نام کاربری
کلمه عبور
تکرار کلمه عبور
سوال امنیتی ﻟﻂﻔﺎ ﻛﻠﻤﻪ ﻻﺗﻴﻦ ﺭا ﺩﺭ " ﭘﺎﺳﺦ " ﺗﺎﻳﭗ ﻛﻨﻴﺪ. klu56
پاسخ سوال امنیتی
خروج

در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده اید به این صفحه مراجعه نمایید.

خروج