ورود عضویت
نگاهی عمیق تر به تجمع دراویش گنابادی مقابل دادستانی تهران

 چند روز از حملهٔ وحشیانه ماموران امنیتی بر تجمع مسالمت آمیز دراویش گنابادی در روز ۲۹ شهریور ۱۳۹۳ می‌گذرد. تجمعی که در قالب کمپین " کوچ دراویش گنابادی از ایران به زندان اوین "  مقابل دادستانی تهران تشکیل شد و با عکس العمل شدید و ضد حقوق بشری ماموران امنیتی مواجه شد.

دراویش پیرو طریقت از فرقه های مختلف طی‌ قرن‌ها پیش از انقلاب اسلامی در کمال صلح و همزیستی‌ در کنار مردم زندگی‌ کرده و همواره مورد احترام جامعه از طبقه‌های مختلف اجتماعی بوده اند.هر چند مواردی از تقابل مرجعیت با دراویش ذکر گردیده که نشان از قساوت قلب و تنفر مرجعیت شیعه در قبال این گروه دارد. نمونه این دشمنی، سنگسار درویش مشتاق علی‌ شاه کرمانی توسط امام جمعهٔ وقت کرمان در اواخر حکومت زندیه می‌باشد که به شکلی‌ باور نکردنی و وحشیانه انجام شد ولی موجب جاودانگی این درویش بین پیروان عرفان و همچنین مردم کرمان شد. اما هدف از رجوع به این مثال، اشاره به پیشینۀ وجود نگرشی خصمانه در میان روحانیون  نسبت به دراویش می‌باشد.

این نگرش طی‌ قرن ها تکامل یافته اما به دلیل عدم تصاحب قدرت توسط روحانیون و حمایت مردمی از دراویش طی سالیانی دراز تبدیل به خطری جدی برای دراویش نشد.  با پیروزی انقلاب اسلامی و تکیه روحانیون افراطی بر مسند قدرت، دراویش و پیروان طریقت هم از گزند روحانیون در امان نماندند. متاسفانه دراویش گنابادی به ویژه تحت شدید‌ترین فشارها بوده اند. نمونهٔ سیستماتیک این فشارها سرکوب سال ۱۳۸۷ دراویش گنابادی در دوران محمود احمدی‌نژاد  می‌باشد. عوامل رژیم بدون واهمه و محدودیت و با پشتیبانی‌ کامل حکومت اقدام به تخریب مقبره درویش ناصر علی‌ کردند که در جریان اعتراضات پس از آن ۶۰ نفر از دراویش دستگیر و شکنجه شدند. شاید یکی از خونین ترین اقدامات حکومت در قبال دراویش، حمله به حسینیه‌های شهرهای ‌قم و بروجرد بوده که با وجود مقاومت دراویش با  خاک یکسان شدند. در جریان این حملات عده‌ زیادی از دراویش و خانواده های آنان دستگیر و همچنین آسیب های جسمی‌ شدیدی دیدند.

شدت عمل ماموران امنیتی در قبال تجمع اعتراضی اخیر دراویش نعمت اللهی که به صورت کاملاُ مسالمت آمیز و در جهت احقاق حقوق دراویش محبوس در زندان های جمهوری اسلامی شکل گرفت نه تنها نشان از عدم تغییر نگاه جمهوری اسلامی به مساله دراویش و حقوق اقلیت‌ها دارد بلکه در تضاد کامل با شعارهای پیش از انتخابات حسن روحانی است.

علی رضا نیک بخش

این مطلب در تاریخ ۲ مهر ۱۳۹۳ نوشته شده است.

برای بیان دیدگاه خود باید در سایت عضو شوید. عضویت ساده و سریع می باشد، از لینک بالای صفحه استفاده کنید.

تماس با ما شهروند خبرنگار سخن ما
ما در صفحات اجتماعی

کاربر گرامی:

نکات زیر را هنگام ثبت نام مد نظر قرار دهید:

نام حقیقی
ایمیل
نام کاربری
کلمه عبور
تکرار کلمه عبور
سوال امنیتی ﻟﻂﻔﺎ ﻛﻠﻤﻪ ﻻﺗﻴﻦ ﺭا ﺩﺭ " ﭘﺎﺳﺦ " ﺗﺎﻳﭗ ﻛﻨﻴﺪ. Wefh
پاسخ سوال امنیتی
خروج

در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده اید به این صفحه مراجعه نمایید.

خروج