ورود عضویت
دهه 80 و رشد حرکت های اعتراضی معلمان

دهه هشتاد را ميتوان به جرات يكى از ناگوارترين دوران در سال های بعد از انقلاب در ارتباط با حقوق معلمان و فرهنگيان ايران دانست.از انجا كه معلمان در اكثر جوامع و كشورهاى پيشرفته و حتى غير پيشرفته داراى ارزش و حقوقى والا از هر نظر مى باشند، پیشرفت وتعالی جامعه بستگى به اموزش و پرورش و در نتیجه اسايش و امنيت كسانى دارد كه به طور مستقيم در ارتباط با اينده سازان يك كشور هستند.

با نگاهى بر كنش هاى صنفى معلمان در دهه هشتاد، ميتوان به عمق فاجعه اى دردناك پى برد. فاجعه اى كه اثرات آن سالهاى سال به طول خواهد انجاميد تا قطره اى از درياى بيكران بى عدالتى و نا بسامانى انسانهايي والا كه جز رسيدن به ابتدايي ترین حقوق و جایگاه واقعی خود ادعايي ديگر نداشتند،جبران شود. بعد از پاييز ١٣٨٥ كه خبر از اقدام دولت براى باز پس گيرى لايحه نظام هماهنگ از مجلس رسيد،اميد فرهنگيان و معلمان به ياٌس تبديل شد و اين خبر عاملى شد براى اعتراضات پى در پى معلمان كه به تصويب و اجراى ان دلخوش كرده بودند كه شايد راهى باشد براى رسيدن وحق و حقوقشان، و بدنبال اين اعتراضات مسالمت اميز و حق طلبانه انان با سركوب دولت متجاوز وقت كه در ٢٣ اسفند ماه همان سال به اوج خود رسيد ،روبرو شدند. اسفند ماهى كه ميتوان انرا يكى از تلخ ترين دوران در نظام اموزشى يك كشور و دولت دانست و تاريخى كه اهل فرهنگ ورقى ديگر بر كتاب مبارزات و عدالت خواهى ملت ايران افزود.

بيست و سوم اسفند ماه گذشت، اسفندى كه ياد اور ترس و وحشت حاميان جهل وبى عدالتى و زورگويان قدرت طلب در برابر حقوق پايمال شده معلمان دلسوز و بي پناه اين مرز وبوم است ،و اينك هفت سال ميگذرد و با نگاهى عميق از ان وقايع تا كنون ميبينيم كه روز به روز پايه هاى قدرت دولت متجاوز متزلزلتر از گذشته شده و شكاف ميان مردم ودولت عميق تر از گذشته شده است. حاكمان زورگو بدانند ، راهى را که معلمان و فرهيختگان پيش گرفته اند ، تا برقرارى عدالت اجتماعى و رسيدن به ارمانهاى ازادى خواهانه ادامه خواهد داشت. تا زمانى كه معلمان اين مرز و بوم نتوانند ازادانه و دور از حصار و زندان به حق خود برسند،ارام نخواهند گرفت و ما همچون بداقى ها و موءمنى ها و ديگر برادرانمان تا اخرين قطره خون ايستاده ايم .

به اميد ازادى و رهايي معلمان در بند...

ارسال از : هومن امامی

 

این مطلب در تاریخ ۳ فروردین ۱۳۹۳ نوشته شده است.

برای بیان دیدگاه خود باید در سایت عضو شوید. عضویت ساده و سریع می باشد، از لینک بالای صفحه استفاده کنید.

تماس با ما شهروند خبرنگار سخن ما
ما در صفحات اجتماعی

کاربر گرامی:

نکات زیر را هنگام ثبت نام مد نظر قرار دهید:

نام حقیقی
ایمیل
نام کاربری
کلمه عبور
تکرار کلمه عبور
سوال امنیتی ﻟﻂﻔﺎ ﻛﻠﻤﻪ ﻻﺗﻴﻦ ﺭا ﺩﺭ " ﭘﺎﺳﺦ " ﺗﺎﻳﭗ ﻛﻨﻴﺪ. ZX12s
پاسخ سوال امنیتی
خروج

در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده اید به این صفحه مراجعه نمایید.

خروج