ورود عضویت
عملکرد دولت اقای روحانی در طی شش ماه اول ریاست جمهوری در رابطه با شهروندان مسیحی

بر مسیحیان ایران آشکار بود که علیرغم تغییر لحن دولت جدید،( که برای به انحراف کشیدن جوامع بین‌ المللی و تجدید قوا برای ابقا رژیم، خود را پشت نقاب دولت اعتدال پنهان نمود،) تغییر محسوسی در روند چند ساله برخورد با اقلیت‌های دینی ایجاد نخواهد شد و و حال که ۶ ماه از روی کار آمدن دولتی به نامه اعتدال میگذرد شاهد روز افزون اعدام مخالفان در ایران و دستگیری و زندان مسیحیان نوکیش، بازداشت‌های خود سرانه و سرکوب و فشار بر کلیساهای فعال فارسی زبان هستیم.

واضح بود که این جناح نیز مانند هر دولت و جناح دیگری از همان اصول و قواعد فکری پیشینیان خود برخوردار است و مهمتر اینکه در مسائل قضایی و امنیتی اختیارات چندانی ندارد. از سوی دیگر همگان بر این امر  واقف هستند که نگرش اسلام سیاسی که هم اکنون بر قوانین و ارکان حکومتی دست انداخته بر این پایه قرار دارد که سایر عقاید و مذاهب خصوصاً دو دین یهود و مسیحی‌ دشمنان قسم خورده اسلام و مانع پیشرفت و نفوذ اسلام هستند.

 و به همین دلیل است که هنوز بعد از ۶ ماه از روی کار آمدن حسن روحانی همچنان کلیساهایی چون جماعت ربّانی مرکز و جنت آباد در تهران، اهواز، شاهین شهر و کلیسای پنطیکاستی کرمانشاه که در دوران احمدی‌ نژاد بسته شدند همچنان تعطیل مانده‌اند. و تلاش شورای این کلیساها برای باز گشایی آنها بی‌ نتیجه مانده است. کلیساها در شهر‌های دیگر چون اصفهان و ارومیه با محدودیت هایی شدید مواجه هستند و رهبران آنها تحت فشار و احضار‌های مکرر مجبور به ترک کشور شده اند.

 کلیساهای شهر آرا و امانوئل در تهران نیز که پس از مدتی‌ توقف بازگشایی شدند در عمل به شدت تحت کنترل عوامل و عناصر سیستم امنیتی هستند و فعالیتهای آنها متوقف شده است. کلیساهای فارسی زبان مجبور به ارائه لیست اسامی ایمانداران حاضر در جلسات همراه با کپی کارت ملی‌ خود هستند.و این کلیساها مجبور به برگزاری جلسات خود در روز‌های یکشنبه که روز کاری است میباشند و نمیتوانند در روز جمعه مراسم داشته باشند.

کلیساهای ‌انجیلی ارامنه مجبور به جلوگیری از ورود مسیحیان فارسی زبان و غیر ارمنی و غیر اشوری به داخل کلیسا هستند. ومجبور به برگزاری جلسات به زبانهای قومیتی و نه به فارسی هستند.و هر گونه فعالیت تبلیغی و فروش کتاب در کلیساها ممنوع است.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران در تاریخ ۱۶ شهریور برابر با ۷ سپتامبر ۲۰۱۳ جلسه دادگاه کشیش ورویر آوانسیان را که ۶۱ سال دارند و زمان بازداشت در خانه‌ای در مراسم کریسمس و شکر گذاری بودند را برگزار کرد و در تاریخ ۱۴ آذر ماه برابر با ۵ دسامبر 2012 حکم خود را به ایشان ابلاغ کردند که به موجب این حکم کشیش آوانسیان به جرم اقدام علیه امنیت ملی‌ و تبلیغ علیه نظام به تحمل ۳ سال و نیم حبس محکوم شدند.

کشیش روبر اسریان استاد الهیات و عضو شورای کلیساهای جماعت ربّانی به دنبال حمله صبح روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت برابر با ۲۲ می ۲۰۱۲ در خیابان طالقانی تهران دستگیر و تا زمان آزادی بیشتر از ۶ هفته در زندان اوین تحت بازداشت بود. و این کلیسا از همان زمان بسته شد و این کشیش همچنان تحت تعقیب قضایی بسر میبرد.

کشیش فرهاد سبک روح رهبر کلیسای جماعت ربّانی اهواز و همسرش با ۲ تن از خادمان کلیسا در پی‌ حمله روز جمعه ۲ د ی ماه ۱۳۹۰ برابربا ۲۳ دسامبر ۲۰۱۱ توسط ماموران نقاب‌ پوش اطلاعات در اهواز بازداشت شدند و به یک سال حبس به جرم تبلیغ مسیحیت محکوم شدند.

این خادمان در روز ۴ می ۲۰۱3 آزاد و کشیش سبک روح روز چهارشنبه  ۱۳ آذر برابر با ۴ دسامبر ۲۰۱۳ از زندان آزاد شد اما اجازه ورود به خانه خود را که در همان کلیسای جماعت ربّانی اهواز بود را نیافت.همسر ‌وی پس از گذراندن ۲۷۳ روز در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۹۲ برابر با ۲۸ ژانویه ۲۰۱۴ از زندان آزاد شدند.

روز ۱۸ مرداد ماه ۱۳۹۲ در اولین روز آغاز به کار دولت یازدهم ماموران امنیتی با حمله به یک کلیسای خانگی در غرب تهران و با ضرب و شتم و تهدید افرادی که در آن محل مشغول نیایش هفتگی بودند رفتند و به تفتیش محل مذکور پرداختند و ۵ تن از نو کیشان مذکور را با خود به محلی نامعلوم منتقل کردند. کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران اسامی ۴ تن از آنان را پرهام فرازمند، سارا سردسیریان، صدیقه کیانی و مونا فضلی اعلام نمود.

همزمان در نیمه دوم مرداد ماه ۱۳۹۲ منابع خبری از بازداشت ۳ تن از نوکیشان مسیحی‌ اصفهان به نام صدیقه امیر خانی،‌ مهناز رفیعی و محمد رضا پیمانی خبر داده بودند این افراد به محل‌های نا مشخصی‌ منتقل شدند و خانواده‌های آنها قادر به ارتباط با آنان نبودند.

دوشنبه ۴ شهریور برابر با ۲۶ آگوست ۲۰۱۳ وکیل سعید عابدینی نوکیش مسیحی‌ ایرانی‌- آمریکایی اعلام کرد که دادگاه تجدید نظر تهران حکم بدوی ۸ سال حبس تعزیری برای او قرار داده است .چندی بعد سعید عابدینی از زندان اوین به زندان رجایی شعر کرج تبعید شد و اخباری مبنی بر نگهداری او در سلول انفرادی و وخامت حال جسمانیش وجود دارد.

در همین ایام منابع مسیحی‌ از شیراز اعلام کردند که دادگاه تجدید نظر ۶ متهم نوکیش مسیحی‌ بازداشت شده در ۱۹ بهمن ۳ سال قبل آن شهر، در شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۲ برابر با ۱۲ اکتبر ۲۰۱۳ در شعبه ۱۵ دادگستری استان فارس به ریاست حسینی‌ و براتی‌ برگزار شد. این دادگاه تجدید نظر احکام صادر شده توسط دادگاه بدوی را بطور کامل تایید نمود. دادگاهی که حکم آن در مورخ دوشنبه ۲۰ خرداد برابر با ۱۰ ژوئن ۲۰۱۳ در اوج هیجانات انتخابات ریاست جمهوری صادر شده بود تا در اخبار داغ آن ایام گم شود.مطابق این حکم همایون شکوهی غلام زاده، وحید هکانی، مجتبی‌ اعلا الدین حسین و کورش پرتوی هر کدام به ۴۴ ماه زندان محکوم شدند. همچنین خانم فریبا ناظمیان و فرزندش نیما شکوهی غلام زاده که در زمان بازداشت فقط ۱۷ سال سنّ داشت محکوم به ۲ سال حبس تعلیقی شدند. ۴ نفر فوق از ۱۹ بهمن سال ۸۹ بدون دادگاهی شدن در بازداشت به سر میبرند.

رسول عبدالهی از شهروندان نوکیش مسیحی‌ که در موج دستگیریهای ۵ دی‌ ماه ۱۳۸۹ تهران دستگیر شده بود و سپس با قید وثیقه به طور موقت آزاد شده بود بعدا به اتهام اجتماع و تبانی و تبلیغ برای مسیحیت دادگاهی و با ۳ سال حبس محکوم شد وی عاقبت جهت سپری کردن مدت زمان حبس خود روز دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۲ برابر با ۲ دسامبر ۲۰۱۳ به بنده ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

همزمان کمیته گزارشگران حقوق بشر گزارش داد که کیاوش ستوده و جمشید جباری از فعالان سایبری و وب نگاران منتقد روز دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۲ طی موج بازداشت فعالان سایبری در کرمان در مقابل دانشگاه آن شهر توسط نیروهای اطلاعات سپاه به جرم تبلیغ مسیحیت و تشکیل کلیسا‌های خانگی بازداشت و به محلی نامعلوم منتقل شدند.

 

 یک شنبه ۲۴ آذربرابر با ۱۵ دسامبر ۲۰۱۳ در یک یورش سازماندهی شده عناصر لباس شخصی‌ به منزل عده‌ای از وابستگان فعالان و زندانیان مسیحی غیر تثلیثی در کرج هجوم برده و خانواده‌های آنها را مورد ارعاب قرار دادند .مطابق همین اخبار عناصر امنیتی و اطلاعاتی‌ همزمان به خانه بهنام ایرانی‌ از رهبران زندانی این گروه و امین خاکی و رضا ربانی رفتند و در حالی‌ که فقط همسران و فرزندان این اشخاص در خانه بودند با حالت وحشیانه و توهین آمیز خانه‌های آنان را مورد بازرسی‌ قرار دادند.

روز سه‌شنبه سوم دی‌ ماه برابر با ۲۴ دسامبر ۲۰۱۳ در آستانه‌ مراسم کریسمس مأموران امنیتی با هجوم به منزل یک نو کیش مسیحی‌ به نام مهندس حسینی به همراه چند تن دیگر از نو کیشان مسیحی‌ به نامهای احمد بازیار، فائقه نصرالهی، مستانه رستگاری و همچنین امیر حسین نعمت الهی در یکی‌ از مناطق شرق استان تهران انها را بازداشت کردند. منابع خبری به کمیته گزارشگران حقوق بشر خبر دادند که این افراد برای دعا و نیایش و مراسم کریسمس تولد عیسی مسیح در این کلیسای خانگی حاضر شده بودند.

 در آستانه‌ سفر روحانی به نیویورک تعدادی از فعالان سیاسی مدنی و در بین آنان ۲ زن نوکیش مسیحی‌ که چیز زیادی از محکومیت آنان باقی‌ نمانده بود آزاد شدند و در طی ۶ ماه گذشته فقط خبر آزادی ۶ زندانی مسیحی‌ منتشر شده است. در حالی‌ که افرادی نظیر فرشید فتحی، سعید عابدینی، ابراهیم فیروزی، مریم نقاش زرگران، بهنام ایرانی‌ و سایرین در زندان اوین تهران و رجایی شهر کرج و سایر زندانها در شهر‌های دیگر محبوس هستند.

 نوکیشان مسیحی خصوصاً کسانی‌ که از خانواده‌های مسلمان هستند زیر شدید‌ترین فشار‌ها هستند و هر ماه گزارشات متعددی از حمله مأموران به کلیساهای خانگی در شهر‌های مختلف به گوش می‌رسد که فقط تعداد کمی‌ از آنها رسانه‌ ای‌ میشود و نه تنها فشار بر مسیحیان و کلیساهای خانگی کاسته نشده بلکه احکام صادره برای مسیحیان تحت پیگرد سنگین تر و هجوم و بازداشت‌ها شدید تر شده است.اما با این حال پر واضح است که تعداد افرادی که به مسیح ایمان میاورند روز به روز بیشتر می شود و گویی مانند موجی در سرتاسر کشور مان در حال پیشروی میباشد.

به امید روزی که فیض نجات شامل حال همه ایرانیان شده و محبت مسیحایی در دل همگان جای گیرد.

 

ارسال از : سحر محمدی

این مطلب در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۲ نوشته شده است.

برای بیان دیدگاه خود باید در سایت عضو شوید. عضویت ساده و سریع می باشد، از لینک بالای صفحه استفاده کنید.

تماس با ما شهروند خبرنگار سخن ما
ما در صفحات اجتماعی

کاربر گرامی:

نکات زیر را هنگام ثبت نام مد نظر قرار دهید:

نام حقیقی
ایمیل
نام کاربری
کلمه عبور
تکرار کلمه عبور
سوال امنیتی ﻟﻂﻔﺎ ﻛﻠﻤﻪ ﻻﺗﻴﻦ ﺭا ﺩﺭ " ﭘﺎﺳﺦ " ﺗﺎﻳﭗ ﻛﻨﻴﺪ. klu56
پاسخ سوال امنیتی
خروج

در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده اید به این صفحه مراجعه نمایید.

خروج