ورود عضویت
نگاهی اجمالی براعتراضات کارگران ذوب آهن اصفهان

اعتراضات کارگری در شرکت ذوب آهن اصفهان همانند سایر مراکز صنعتی در ایران پیشینه دارد. پس از انقلاب اسلامی، دهه ۷۰ شمسی‌ سر آغاز پخش اطلاعیه های احزاب و سازمان‌ها در شرکت ذوب آهن بود که اتفاقا در همین دوران موجب اخراج تعدادی از کارگران کارخانه‌‌ گردید. یک دهه بعد، دی ماه ۱۳۸۸ همزمان با فعالیت گسترده جنبش سبز، تعدادی از فعالان کارگری ذوب آهن شورای موقت ذوب آهن اصفهان را تاسیس کردند که اولین تشکل کارگری در این کارخانه‌‌ جهت حمایت از حقوق کارگران در مقابل تبعیض و بی‌ عدالتی بود . در گذر زمان فشار‌های کارفرما و جوّ امنیتی در محیط کارخانه نتوانسته جلوی اعتراضات کارگران ذوب آهن را بگیرد . در این میان نباید نقش پر رنگ بازنشستگان ذوب آهن اصفهان را در برپایی اعتراضات موفق صنفی نادیده گرفت

 

در ادامه تعدادی از حرکت های اعتراضی کارگران و بازنشستگان ذوب آهن اصفهان ذکر گردیده است:

 - ۱۶ خرداد ۱۳۸۴: ﺗﺠﻤﻊ اﻋﺘﺮاﺿﯽ  ﺑﺎزﻧﺸﺴﺘﮕﺎن ذوب آهن که از ﺳﺎﻋﺖ ٩ ﺻﺒﺢ روز دوﺷﻨﺒﻪ در جهت درﯾﺎﻓﺖ ﮐﻠﻴﻪ ﺣﻘﻮق و  ﻣﻄﺎﻟﺒﺎت ﻣﻌﻮﻗﻪ آغاز گردید. بازنشستگان ﺿﻤﻦ ﺑﺮﮔﺰارﯼ ﺗﺠﻤﻊ اﻋﺘﺮاﺿﯽ راﻩ ورودﯼ ﺑﻪ اﯾﻦ ﮐﺎرﺧﺎﻧﻪ را ﺑﺴﺘند. این تجمع  ﺗﺎ ﺳﺎﻋﺖ ٢ ﺑﻌﺪ از ﻇﻬﺮ اداﻣﻪ داﺷت.

- بهمن ۱۳۸۴اعتصاب کارگران شركت تك سرام وابسته به ذوب آهن که بیش از دو هفته به طول انجامید. در جریان این اعتصاب نیروهای امنیتی ١٥ نفر از کارگران اعتصابی را دستگیر کردند که پس از دو روز آزاد شدند. دلیل اعتصاب کارگران پرداخت نشدن دستمزدها بود.

-١٢ آذر ۱۳۸۷: بيش از ١٠٠٠ نفر از کارگران بازنشسته و کارگران قراردادی ذوب آهن اصفهان جهت افزايش حقوق بازنشستگی و همسان سازی حقوق خود با ساير بازنشستگان درمقابل اين مجتمع دست به تجمع زدند و اتوبان اصفهان- شهر کرد را مسدود کردند.

- ۱۰ اسفند ۱۳۸۷ لغایت ۲۵ اسفند ۱۳۸۷: اعتصاب غذای کمتر از نیمی از کارگران ذوب آهن اصفهان در سالن غذا خوری در اعتراض به عدم رسیدگی به نیازهای اساسی‌ کارگران و تبعیض در فراهم کردن امکانات بین دو شرکت ذوب آهن و فولاد مبارکه اصفهان با توجه به این که هر دو شرکت زیر مجموعه شرکت ملی فولاد می باشند.  

- ۱۷ اسفند ۱۳۸۸ : ﮐﺎرﮔﺮان ﻗﺮاردادﯼ ﺑﺨﺶ ﮐﮏ ﺳﺎزﯼ ذوب ﺁهن ﺑﻪ ﻳﮏ اﻋﺘﺼﺎب دو ﺳﺎﻋﺘﻪ دست زدند.

- ۲۰ اسفند۱۳۸۸ : در پی شکایت کارخانه ذوب آهن از کارگران اعتصاب کننده بیست تن از کارگران به دادگاه جمهوري اسلامي در زرين شهر اصفهان احضار شدند اين احضارها بدنبال گسترش فضاي اعتراضي در ذوب آهن و تشکيل شوراي موقت کارگران اين کارخانه صورت گرفت. کارخانه ذوب آهن در شکایت خود مدعی شد که در اعتصابات کارگران این شرکت صدها میلیون تومان خسارت دیده است.

- ۲۶ اردیبهشت ۱۳۸۹ : بازداشت غیر قانونی و بدون حکم قضایی ۱۱ کارگر توسط اداره اطلاعات اصفهان . بازداشت شدگان پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل شدند و سپس به بند الف ط زندان اصفهان اعزام شدند. این متهمان یوسف مهرپویا، جمشید عسکریان، علی هاشم پور، حیدر علی علیرضایی، غلامرضا رحمانی، علیرضا رضایی، مجتبی شریفی، حسین سرشومی، بهزاد باقری، غلیرضا ریاحی نام داشتند. برخی از آنها مدت بیست و سه روز و برخی نیز مدت پنجاه روز در سلول انفرادی بوده و از داشتن وکیل مدافع و ملاقات با خانواده خود محروم بودند. بر اساس رای  دادگاه، متهمان برای تبلغ علیه نظام به پنج ماه حبس تعزیری، برای اقدام علیه امنیت کشور به دو سال حبس تعزیری، برای مشارکت در تشکیل گروه دژبان زاینده رود به دو سال حبس تعزیری و به اتهام نگهداری ماهواره، هر یک به پرداخت سه میلیون ریال جزای نقدی محکوم شدند.

- ۲۲ آذر ۱۳۹۰: تجمع نزدیك به ١٠٠ نفر از كارگران ذوب آهن اصفهان مقابل مجلس در اعتراض به عدم پرداخت حقوق عقب افتاده کارگران.

- ۱۳ اسفند ۱۳۹۰ : اعتصاب ۴۰۰۰  کارگر قراردادی از بخش های مختلف ذوب آهن اصفهان در اعتراض به وعدهٔ تسویه حساب کارخانه‌‌ با این کارگران و عدم استخدام این کارگران و همچنین تحویل حکم اخراج 150 کارگر تولید منگنه وابسته به ذوب آهن که زیرمجموعه شرکت قائم رضا میباشدبه کارگران و متعاقباً  برپا کردن چادر در محوطه کارخانه توسط کارگران در محوطه کارخانه به مدت بیش از یک هفته.

- ۲۵ تا ۲۷ آبان ١٣٩١ : هر روزه کارگران بازنشسته ذوب آهن اصفهان به همراه خانواده های خود در مقابل دفتر بازنشستگی این شهر دست به تجمعات اعتراضی زدند و و توانستند مسئولان را مجبور به پرداخت حقوق عقب افتادهٔ خود کنند.

- ۳۰ بهمن ۱۳۹۱: دهها تن از کارگران کارخانه‌های مختلف تهران که در جمع آوری طومار سی هزار نفری کارگران  همکاری داشتند به همراه هماهنگ کنندگان این طومار از ساعت ده صبح در محل وزارت کار در خیابان آزادی دست به تجمع اعتراضی زدند. کارگران کارخانه ذوب آهن اصفهان یکی از حمایت کنندگان اصلی‌ این طومار بودند. این کارگران در حالی دست به این اقدام زدند که استانداری تهران از صدور مجوز برپایی تجمع خیابانی کارگری در روز ۲۸ بهمن ماه در مقابل وزارت کار خودداری کرد و بدنبال آن دفتر پیگیری وزارت اطلاعات نیز با احضارجعفر عظیم زاده و پروین محمدی ممنوعیت پخش فراخوان تجمع خیابانی و طومار را به آنان اعلام نمود.

- ۶ بهمن ۱۳۹۲: تعداد زيادی از کارگران شرکتهای سايا، قطران و نسوز از ذوب آهن اصفهان با دادن شعار روحانی روحانی، خجالت ،خجالت در مقابل اداره کار اصفهان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

 

گردآوری : علی رضا نیک بخش

این مطلب در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ نوشته شده است.

برای بیان دیدگاه خود باید در سایت عضو شوید. عضویت ساده و سریع می باشد، از لینک بالای صفحه استفاده کنید.

تماس با ما شهروند خبرنگار سخن ما
ما در صفحات اجتماعی

کاربر گرامی:

نکات زیر را هنگام ثبت نام مد نظر قرار دهید:

نام حقیقی
ایمیل
نام کاربری
کلمه عبور
تکرار کلمه عبور
سوال امنیتی ﻟﻂﻔﺎ ﻛﻠﻤﻪ ﻻﺗﻴﻦ ﺭا ﺩﺭ " ﭘﺎﺳﺦ " ﺗﺎﻳﭗ ﻛﻨﻴﺪ. BNMsed
پاسخ سوال امنیتی
خروج

در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده اید به این صفحه مراجعه نمایید.

خروج