ورود عضویت
مستند "ایران زندان بهائیان"
http://www.youtube.com/watch?v=aODh3xzdgCU&feature=youtu.be

 

عنوان این مستند "ایران زندان بهائیان"  است که در آن به موضوعاتی از جمله نگاهی‌ به تاریخچهٔ بهائیت، برخورد حکومتها با پیروان بهاییت، وضعیت بهاییان در دوران جمهوری اسلامی و نقض حقوق این شهروندان می‌پردازد. این مستند از طریق مصاحبه با افراد فعال در زمینه  حقوق بشر از جمله خانم پدیده ثابتی ( سخنگوی جامعهٔ بهائیان انگلستان )، خانم شیوا محبوبی (سخنگوی کمیتهٔ مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی)،دکتر محمد عسگریان و علیرضا نیک‌ بخش وضعیت بهاییان در جامعه ایران را از گذشته تا به حال بررسی کرده و به چالش های پیش رو در جهت شناخته شدن حقوق پیروان این اقلیت دینی  می پردازد.  در قسمت پایانی با یکی‌ از پیروان بهائی که سابقهٔ چندین سال حبس در ایران داشته‌اند (آقای سینا حکیمان) مصاحبه گردیده است.

 

اولین جرقه ساختن مستند "ایران زندان بهائیان" از صحبتهای آقای حسن روحانی در سخنرانی‌ قبل از انتخابات۱۳۹۲ الهام گرفته شد. طبق وعده‌های قبل از انتخاباتی ایشان، طرح منشور حقوق شهروندی ایشان حاکی‌ از وجود برنامه هایی از طرف دولت است که همه شهروندان ایرانی را از حقوق برابر بهره مند می کند. اما در قانون اساسی‌ جمهوری اسلامی، طبق اصل سیزدهم تنها مذهب ایرانیان مسلمان، کلیمی، زرتشتی و مسیحی به رسمیت شناخته شده وپیروان سایر مذاهب از جمله بهائیان ، دراویش، آشوریان، اهل حق، علی‌ الله ای، ملحد و غیره به رسمیت شناخته نمی شوند و از حقوق مساوی برخوردار نیستند. به ویژه پیروان بهاییت مورد آزار و اذیت قرار میگیرند و از حقوق اولیه شهروندی مانند حق تحصیل و حق کار برخوردار نمی‌باشند.
به عنوان یک فعال مدنی این را وظیفه خود دانستم که با استفاده از دانش خود در فیلم سازی که به عنوان قلم خود می‌پندارم برای آگاه سازی جامعه ایران قدم بردارم. هدف اصلی‌ من برای ساخت این مستند تنها روشن گریست.

نگار دقیقی
 

این مطلب در تاریخ ۱ اسفند ۱۳۹۲ نوشته شده است.

برای بیان دیدگاه خود باید در سایت عضو شوید. عضویت ساده و سریع می باشد، از لینک بالای صفحه استفاده کنید.

تماس با ما شهروند خبرنگار سخن ما
ما در صفحات اجتماعی

کاربر گرامی:

نکات زیر را هنگام ثبت نام مد نظر قرار دهید:

نام حقیقی
ایمیل
نام کاربری
کلمه عبور
تکرار کلمه عبور
سوال امنیتی ﻟﻂﻔﺎ ﻛﻠﻤﻪ ﻻﺗﻴﻦ ﺭا ﺩﺭ " ﭘﺎﺳﺦ " ﺗﺎﻳﭗ ﻛﻨﻴﺪ. CxzB
پاسخ سوال امنیتی
خروج

در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده اید به این صفحه مراجعه نمایید.

خروج