ورود عضویت
دلسردی از عملکرد دولت روحانی- اعتراضات رو به افزایش کارگران

اعتراضات کارگری در روزهای گذشته به نحوه چشمگیری افزایش یافته و روزی نیست خبر اعتراضات و تجمع کارگران از ایران به گوش نرسد. فشار فزایندهٔ اقتصادی بر طبقهٔ کارگر ،  تعدیل و اخراج بی‌ رویهٌ کارگران و نمایندگان کارگری، اعتراض برای افزایش حداقل دستمزد و دستگیری کارگران از عمده دلایل اعتراضات اخیر در گوشه و کنار کشور می‌باشد.

تصمیم مدیریت شرکت ایران تایر برای اخراج کارگران روزمزدی شرایط این کارخانه‌‌ را در وضعیت بحرانی قرار داده است. نمایندهٔ کارگران معترض به ایلنا گفت،" مدیران کارخانه‌‌ به بهانه‌ کمبود منابع مالی و مواد اولیه‌ تولید تصمیم گرفته اند تا پایان سال در چندین مرحله تعداد زیادی از کارگران کارخانه‌‌ را اخراج کنند.  روز یک شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۲ با اخراج ۸۰ کارگر روزمزدی، مرحله نخست اخراج کارگران عملی‌ شد". بنا به گفته این نماینده کارگران اسامی ۱۰۰ کارگر دیگر به  لیست اخراجی‌ها اضافه شده که تا هفتهٔ بعد اجرایی می شود. با وجود اعتراضات شدید کارگران ایران تایر مسولان کارخانه‌‌ نسبت به اخراج کارگران اقدام کرده و مدیریت کارخانه‌‌ کارگران را تهدید کرده که در صورت ادامه‌ اعتراضات کارخانه‌‌ ایران تایر را تعطیل اعلام می کنند.

در اصفهان ، دور اخیر از اعتراضات کارگران کارخانه پلی‌اکریل اصفهان با احضار و بازداشت دوباره‌ی تعدادی از کارگران معترض این این کارخانه همراه شد.  پایگاه خبری “پویش”، وابسته به سازمان دانشجویی “حزب اسلامی کار” روز پنج‌شنبه ۳ بهمن۱۳۹۲  از قول یکی از کارگران کارخانه پلی‌اکریل گزارش داد که از میان  شش کارگر دست گیر شده، آقایان صابری، حقیقی و لطفی با قرار بازداشت به زندان «دستگرد» در ۱۳ کیلومتری شمال شهر اصفهان منتقل شده و سه نفر دیگر آزاد شدند. این سه نفر، پیش‌تر نیز روز ۳۰ آبان ماه هم‌زمان با شروع دور دوم اعتراضات کارگران کارخانه‌ی پلی‌اکریل بازداشت و پس از یک هفته آزاد شده بودند. در این میان، جواد لطفی، یکی از این کارگران بازداشت‌شده یک روز پیش از بازداشت، در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، از وی خواسته بود تا «صدای اعتراض کارگران این کارخانه را بشنود».

از سازمان‌ها و شرکت‌های تحت پوشش دولت هم در روز‌های اخیر خبر اعتراضات کارگری رسیده است.  کارگران شهرداری  بهبهان به دلیل عدم پرداخت حقوق و مزایای ۷ ماه گذشتهٔ خود دست از کار کشیده و چندین روز متوالی دست به اعتصاب زدند. با این وجود، مسئولین شهرداری همچنان از پاسخگویی به مطالبات این کارگران زحمتکش خود داری کرده اند. اعتراضات کارگری به بهانه‌ عدم دریافت حقوق در شرکت لوله گستر اسفراین، آب و فاضلاب سنندج، شهرداری قم و همچنین دل  واس دماوند نیز بر پا شد.

صدای موج سبز لندن ضمن اعلام حمایت از طومار ۴۰ هزار نفری کارگران ایران که در اعتراض به نادیده گرفته شدن مفاد ماده ۴۱ قانون کار توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و افزایش نا چیز حقوق دریافتی کارگران بر پا شده ، خواهان توجه شخص حسن روحانی به وعدهای انتخاباتی خود در ارتباط با بهبود وضعیت معیشت کارگران ایرانی‌، بهبود شرایط کسب کار و آزادی تشکل‌های صنفی می‌باشد. بدیهی است در صورت ادامه بی توجهی به مطالبات کارگران و توسل به زور در خاموش کردن فریاد ها می‌توان انتظار افزایش اعتراضات کارگری را متصور شد.

 

علی رضا نیک بخش

این مطلب در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۹۲ نوشته شده است.

برای بیان دیدگاه خود باید در سایت عضو شوید. عضویت ساده و سریع می باشد، از لینک بالای صفحه استفاده کنید.

تماس با ما شهروند خبرنگار سخن ما
ما در صفحات اجتماعی

کاربر گرامی:

نکات زیر را هنگام ثبت نام مد نظر قرار دهید:

نام حقیقی
ایمیل
نام کاربری
کلمه عبور
تکرار کلمه عبور
سوال امنیتی ﻟﻂﻔﺎ ﻛﻠﻤﻪ ﻻﺗﻴﻦ ﺭا ﺩﺭ " ﭘﺎﺳﺦ " ﺗﺎﻳﭗ ﻛﻨﻴﺪ. GH70QGH
پاسخ سوال امنیتی
خروج

در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده اید به این صفحه مراجعه نمایید.

خروج