ورود عضویت
امار ٤٠ نفر اعدام در دو هفته گذشته در ايران

بنابه گفته عفو بين الملل، ايران از ابتداى سال ٢٠١٤ دست به اعدام ٤٠ نفر زده كه دست كم ٣٣ نفر ان در هفته گذشته بوده است. 
خانم حسيبا حاج سحرويى، معاونت عفو بين الملل در امور خاور ميانه و شمال افريقا اظهار داشت"بالا رفتن تعداد اعدامهاى انجام شده توسط ايران در ماه گذشته زنگ خطر را بصدا در اورده است. با اين وجود سعى سردمداران ايران براى بهتر كردن وجه ايران در صورت زياد شدن اعدامها بيهوده خواهد بود. "
مجازات اعدام، تخطى از هرگونه حق بشر براى زندگى، ظالمانه، غير بشرى و مجازاتى منحط ميباشد. در ادامه خانم حسيبا بيان داشت:"مقامات ايران بايد هر چه سريعتر قدمها را براى منسوخ كردن مجازات اعدام بردارند، همانطوريكه كرارا نشان داده شده استفاده از اين نوع مجازات هيچ تاثيربازدارنده بر وقوع جرم نداشته است"
از ابتداى سال ٢٠١٤ ميلادى، عفو بين الملل تعداد ٢١ اعدام كه رسما از سوى مقامات ايرانى تائيد شده و همچنين تعداد ١٩ اعدام ديگر كه از سوى منابع موثق تاييد گشته را ثبت نموده است. از تاريخ ٩ ژانويه ٢٠١٤ تعداد اعدامهايى كه رسما ازسوى مقامات ايرانى تاييد شده از تعداد اعدامهايى كه در طول كل ماه ژانويه ٢٠١٣ در ايران انجام شده بيشتر ميباشد. دست كم يكى از اين اعدامها در ملاء عام در تاريخ ١٤ ژانويه ٢٠١٤ در ساوه يكى از شهرهاى استان مركزى بجرم قتل نفس بوده است. 
اين نهاد خواستار به تعويق رسمى كليه اعدامها و همچنين تخفيف ان از مقامات ايران ميباشد و همچنين خواستار توقف پنهانكارى در خصوص استفاده از مجازات اعدام از سوى مقامات ايران شده است. 
بسيارى از اعدام شدگان در ايران بجرمهاى مرتبط با مواد مخدر محكوم شده اند. در استانداردهاى بين المللى جرائمى غير منجر به قتل از قبيل مواد مخدر داراى مشخصات اوليه جرائم بسيار خطرناك نبوده و مجازات اعدام در خصوص انها بايد بسيار محدود گردد. همچنين در قوانين ايران براى مبارزه با مواد مخدر، حق فرجام خواهى معنى دارى به محكومين در جرائم مرتبط با مواد مخدر داده نمى شود كه اين خود در تناقض است با تعهدات بين المللى ايران براى مطمئن ساختن از اينكه هر شخص محكوم شده به جرمى، حق فرجام از محكوميت خود داشته باشد. 
خانم حسيبا در بخش ديگرى از سخنان خود اظهار داشت:" در ايران جرائم مرتبط با مواد مخدر در دادگاههاى انقلاب برگزار ميگردد كه غالبا از استاندارد دادگاههاى عادلانه بين المللى بسيار دور ميباشد. واقعيت اين است كه در ايران مردم ظالمانه در دادگاههاى ناعادلانه محكوم به اعدام ميشوند و اين قابل فبول نميباشد. 
محاكمه در دادگاههاى انقلاب در پشت درهاى بسته انجام ميپذيرد و قضات اين قدرت را دارند تا دسترسى وكلا را در مراحل اوليه تحقيقات به متهم محدود نمايند. در پايان عفو بين الملل مخالفت خود را با هرگونه اعدام بدون هيچ استثنائى اعلام ميدارد.

-منبع وبسايت عفو بين الملل
http://www.amnesty.org/en/news/iran-hangs-40-people-two-weeks-amid-surge-executions-2014-01-16

این مطلب در تاریخ ۲۸ دى ۱۳۹۲ نوشته شده است.

برای بیان دیدگاه خود باید در سایت عضو شوید. عضویت ساده و سریع می باشد، از لینک بالای صفحه استفاده کنید.

تماس با ما شهروند خبرنگار سخن ما
ما در صفحات اجتماعی

کاربر گرامی:

نکات زیر را هنگام ثبت نام مد نظر قرار دهید:

نام حقیقی
ایمیل
نام کاربری
کلمه عبور
تکرار کلمه عبور
سوال امنیتی ﻟﻂﻔﺎ ﻛﻠﻤﻪ ﻻﺗﻴﻦ ﺭا ﺩﺭ " ﭘﺎﺳﺦ " ﺗﺎﻳﭗ ﻛﻨﻴﺪ. pte712
پاسخ سوال امنیتی
خروج

در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده اید به این صفحه مراجعه نمایید.

خروج