ورود عضویت
بازداشت و محکومیت قضایی دانشجوی ساکن بلژیک پس از بازگشت به ایران

حميد بابايى دانشجو مقطع دکترا-رشته اقتصاد در دانشگاه ليژ بلژيک، از روز ۵ مرداد ١٣۹٢، اندکی پس از ورود به جمهورى اسلامى ايران، احضار، بازداشت و در دادگاهی به ریاست قاضى صلواتى به اتهام جاسوسى و ارتباط با دول متخاصم به ۶ سال حبس تعزيرى ، محکوم شده است.

بنا بر اطلاع منابع داخلی، آقاى حميد بابايى، متولد آذر ١٣۶٢، متاهل و اهل شهرستان تکاب است که در سال ١٣٨۷، در مقطع کارشناسى ارشد، مهندسى صنايع، دانشگاه علم و صنعت ايران، فارغ التحصيل شده بود. وى با اخذ بورسيه تحصيلى در مقطع دکترى دانشگاه ليژ بلژيک در دى ماه ٨٨ وارد اين دانشگاه شد. آقاى بابايى که پس از حدود ٣ سال و ۷ ماه تحصيل در تابستان سال ۱۳۹۲ براى ديدار با خانواده به اتفاق همسرش به ايران بازگشت، در همان روزهاى ابتداى ورود به ايران با احضار وزارت اطلاعات و اصرار ماموران امنيتى در خصوص دريافت اطلاعاتى از فعاليت دانشجويان ايرانى در بلژيک و همکارى براى نظارت بر دانشجويان ايرانى شاغل به تحصيل در بلژيک با اين وزارتخانه، مواجه شد.


آقاى بابايى در دادگاه از داشتن وکيل محروم بوده و وکيل تسخيرى ای که بدون اطلاع وى انتخاب شده بود، در تمام مدت دادگاه ١٠ دقيقه اى، سکوت کرده بود. آقاى بابايى نيز در این دادگاه از اجازه ايراد دفاع از خود محروم بوده است. ازبازداشت خودسرانه و محاکمه ناعادلانه آقاى حميد بابايى پنج ماه گشته اما خانواده ایشان همچنان اجازه انتخاب وکيل براى ايشان نداشته و همسر ايشان تحت تدابير شديد امنيتى و تهديد به بازداشت توسط ماموران وزارت اطلاعات، وادار به سکوت شده است.

بازداشت و حکم حبس برای آقای‌ حمید بابای در حالی‌ اتفاق افتاده که چندی پیش حسن روحانی از نمايندگان چندين وزارتخانه از جمله وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه خواسته است که "کميته‌اى براى بازگشت فعالان سياسى خارج از کشور"، براى بازگشت ايرانيان خارج از کشور تشکيل دهند. همچنین معاون پارلمانى محمد جواد ظريف، وزير خارجه ايران، گفته بود که علت برنگشتن بعضى از ايراني‌ها "القائات اپوزيسيون در خارج از کشور" است.

 

علی رضا نیک بخش

این مطلب در تاریخ ۱۹ دى ۱۳۹۲ نوشته شده است.

برای بیان دیدگاه خود باید در سایت عضو شوید. عضویت ساده و سریع می باشد، از لینک بالای صفحه استفاده کنید.

تماس با ما شهروند خبرنگار سخن ما
ما در صفحات اجتماعی

کاربر گرامی:

نکات زیر را هنگام ثبت نام مد نظر قرار دهید:

نام حقیقی
ایمیل
نام کاربری
کلمه عبور
تکرار کلمه عبور
سوال امنیتی ﻟﻂﻔﺎ ﻛﻠﻤﻪ ﻻﺗﻴﻦ ﺭا ﺩﺭ " ﭘﺎﺳﺦ " ﺗﺎﻳﭗ ﻛﻨﻴﺪ. VVbs
پاسخ سوال امنیتی
خروج

در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده اید به این صفحه مراجعه نمایید.

خروج