ورود عضویت
جمهوری اسلامی به محدود کردن آزادی دسترسی به اطلاعات متهم است

بعدازظهر روز چهارشنبه، ۲۳ اکتبر (۱ آبان)، احمد شهید، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، با حضور در جلسه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دومین گزارش سال جاری خود در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی را ارائه خواهد داد. پس از سخنان احمد شهید، نمایندگان جمهوری اسلامی به اظهارات او پاسخ خواهند داد و اعضای کمیته به بحث درباره این موضوع خواهند پرداخت.

نمایندگی جمهوری اسلامی در گزارش خود، اظهارات احمد شهید در مورد تبعیض علیه زنان و نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی و قومی در ایران را نیز نادرست دانسته و گفته است که در قانون اساسی جمهوری اسلامی، این حقوق مورد شناسایی قرار گرفته است. در مورد بهائیان نیز این نمایندگی گفته است که پیروان بهائیت در ایران از سوی خود بهائیان در معرض "تفتیش و تحمیل عقاید" قرار می‌گیرند.

بخش دیگری از گزارش نمایندگی جمهوری اسلامی به موضوع تحریم‌ اقتصادی ایران ارتباط دارد. نمایندگی ایران گفته است که گزارشگر ویژه تصویری "غیرمنصفانه و غیردقیق" از این مساله ارائه داده و به جای انتقاد از تحریم‌کنندگان به دلیل نقض حقوق بشر، به انتقاد از قربانیان تحریم پرداخته و از محکوم کردن تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی خودداری ورزیده است.

آمار بالای اعدام‌ها در ایران نیز مورد توجه احمد شهید قرار گرفته که گفته است بین ژانویه سال ۲۰۱۲ تا ژوئن سال جاری، ۷۲۴ مورد حکم اعدام در ایران به اجرا گذاشته شد و تنها در نیمه اول سال جاری، ۲۰۲ نفر اعدام شدند که از این تعداد، ۱۳۵ مورد از سوی منابع حکومتی رسما اعلام شده است.

گزارشگر ویژه از دولت ایران خواسته است تا موضوع لغو صدور و اجرای احکام اعدام را مورد بازنگری قرار دهد و به نهادهای بین‌المللی از جمله نهادهای سازمان ملل متحد توصیه کرده است تا برای این منظور، کمک‌های فکری و فنی لازم را در اختیار جمهوری اسلامی قرار دهند.
http://www.madaraneparkelalehiran.org/?p=196

 

این مطلب در تاریخ ۸ آبان ۱۳۹۲ نوشته شده است.

برای بیان دیدگاه خود باید در سایت عضو شوید. عضویت ساده و سریع می باشد، از لینک بالای صفحه استفاده کنید.

تماس با ما شهروند خبرنگار سخن ما
ما در صفحات اجتماعی

کاربر گرامی:

نکات زیر را هنگام ثبت نام مد نظر قرار دهید:

نام حقیقی
ایمیل
نام کاربری
کلمه عبور
تکرار کلمه عبور
سوال امنیتی ﻟﻂﻔﺎ ﻛﻠﻤﻪ ﻻﺗﻴﻦ ﺭا ﺩﺭ " ﭘﺎﺳﺦ " ﺗﺎﻳﭗ ﻛﻨﻴﺪ. CxzB
پاسخ سوال امنیتی
خروج

در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده اید به این صفحه مراجعه نمایید.

خروج